Psikiyatrist Dr. Hüsnü UÇAR

Bolu Mudurnu’da doğdum.

5 yaşımdan beri İzmir’deyim. İzmir Kolejini (şimdiki Bornova Anadolu Lisesi) 1970 yılında bitirdim. 1976 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olup aynı fakültede psikiyatri ihtisasımı tamamladım.

10 sene Akhisar’da serbest muayenehane çalışmasından sonra İzmir de Eşrefpaşa Belediye Hastanesi’nde emekli oluncaya kadar çalıştım. Şu anda sadece muayenehanemde çalışmaktayım.

36 senedir evliyim. Eşim Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı’nda öğretim üyesidir. Oğlum bilgisayar mühendisidir ve ABD’de yaşamını sürdürüyor ve de bir torunum var.

Prof. Dr. Abdülkadir ÖZBEK tarafından İzmir’de ilk oluşturulan psikodrama eğitim gruplarına yaklaşık 7 sene devam ettim. Ama tez yazıp sınavına girmedim. İstanbul’da Leyla Navarru ve La Julia Enstitüsü ile işbirliği içinde Carl Rugers’ın bireyi merkez alan grup süreci eğitimini aldım. Ancak en iyi bildiğim ve en çok sevdiğim psikoterapi yöntemi Katatimik Görüntü Yaşantısı’dır. Hatta bu konuda Yurdal TUPSEVER ile beraber çevirisini yaptığımız bir de kitabımız var.

Yayınlanmış ilk kitabım Çocuk Cinsel Eğitimi’dir. Daha sonra da Yetişkin Cinsel Eğitimi’ni yazdım. Bir dönem bu kitap muzur kurulu tarafından yasaklandı. Uzun süren mahkemelerden sonra kitap da ben de beraat ettik. Elbette ki kitapta hiçbir suç unsuru yoktu. İddianamede tahrik edici yazdığı için ilk duruşmada savcıya şahsen “Siz bu kitaptan tahrik oldunuz mu?” diye sormuştum. Ama savcı doğrudan yanıtlayarak bu soru tuzağıma düşmemişti. Bu kitaplar nedeniyle birçok yerde cinsel eğitim toplantılarına katıldım. Ama sadece cinsellik ile uğraşan bir psikiyatrist olmayı arzu etmediğim için bu yönümü frenlemeye çalıştım.

Son iki senedir psikolog arkadaşlarım Armağan ADANAR ve Şenol KARAMAN ile beraber bir güç birliği içine girdik. İlk önce Konak Belediyesi için “MUTLU KONAK MUTLU EVLİLİK” diye ortak bir kitap + CD yaptık. Son olarak da “YARIŞ ATLARIMIZ” diye bir kitabımız oldu.

Gençliğimde uzun yıllar atletizm – çekiç atma ile ilgilendim. Hala da sabahları düzenli olarak spor yaparım. Yelkenlimin üzerinde deniz ile olan beraberliğimin sonsuza dek sürmesi en büyük dileğimdir. Aynı şekilde su altı dalgıçlığı, satranç ve tango-dans tutkularım da gönlümdeki bitmeyen senfonilerdir.

Psikiyatrist olarak çalışmayı yani bu mesleği seviyorum. Kesinlikle özel bir çalışma alanı tercihim yok. Bazen bir çocuk ile oynamaktan bazen de dirençli bir depresyon ile uğraşmaktan çok zevk alırım. Yani sadece cinsellik veya sadece şizofreni gibi özel bir tercihim asla olmadı. Bence psikiyatrinin bütün çalışma alanları son derece keyiflidir.